Середа, 21.02.2018, 14:30
Життя Теофіпольщини
Вітаю Вас Гость | RSS
Меню сайту
Архів записів
Головна » 2016 » Листопад » 24 » Грані буття
11:22
Грані буття

Багата на таланти земля теофіпольська

У  грудні 1966 року Хмельницький обком комсомолу направив мене на роботу у відновлений Теофіпольський РК ЛКСМ України. А згодом, після співбесіди в першого секретаря райкому компартії України Івана Приймака і голови райвиконкому Миколи Косенка, мене з посади секретаря райкому направляють на роботу і затверджують на сесії районної ради завідувачем  відділом культури Теофіпольського райвиконкому.
Значна частина установ культури, а особливо приміщення будинків культури, клубів та бібліотек вимагали капітальних та поточних ремонтів, зміцнення матеріальної бази, поновлення книжкового фонду бібліотек.
Наш район був єдиний в області, в якому не було музичної та художньої школи і художньої майстерні. Була значна потреба в забезпеченні культосвітніх закладів фахівцями.
Райком партії, райвиконком, сільські і селищні ради, правління колгоспів паралельно з економічним розвитком велику увагу приділяли розвитку галузі культури.
І результат не забарився – заклади культури у районі  почали працювати значно краще. В селах запрацювали 48 кіноустановок, в райцентрі було збудовано і відкрито кінотеатр на 450 місць. Населення району обслуговували 48 бібліотек з книжковим фондом понад 500 тисяч томів.
У 1968 році  було відкрито дитячу музичну школу, куди прийшло  57 учнів на відділи фортепіано, духових інструментів та баяна. В школі працювало шість викладачів.
Пізніше  музична школа  була переведена з пристосованого приміщення в новозбудоване. Це приміщення від фундаментів до покрівлі будували  тільки працівники культури району. Серед працівників культури виявились мулярі, штукатури, столярі і сантехніки. І особливо багато працювали викладачі школи. Це дало можливість набирати в школу до 200 учнів і запросити на роботу 18 викладачів та відкрити шість філіалів по селах.
У 1988 році відкрито дитячу художню школу, в якій навчалося 122 учні. Тут працювало 7 викладачів-фахівців.
За роки відновлення району збудовано і реконструйовано 37 будинків культури та клубів. В даний час в районі 50 клубних установ, в яких тоді  працювало 189 гуртків художньої самодіяльності. Усіма формами тоді було охоплено понад дві тисячі осіб. Успішно функціонувало 9 аматорських народних колективів та один зразковий. Клубні заклади  очолювали 52 фахівці з вищою та середньою спеціальною освітою.
Теофіпольський район займав одне з перших місць в області по кількості духових оркестрів. Працюючи секретарем райкому партії,  Анатолій Безносюк досконало знав проблеми культури і, перейшовши на посаду начальника управління сіль-ського господарства району, багато зробив для поліпшення матеріальної бази закладів культури. Зокрема, він посприяв закупівлі колгоспами комплектів духових інструментів та введенню в штат господарств керівників цих колективів.
У нашому району стали традиційними огляди-конкурси  та марші-паради духових оркестрів. Так, духовий оркестр с. Шибена представляв Україну на Міжнародному фестивалі духової музики в м. Роскільде (Данія). В 1980 році ці музиканти обслуговували Олімпіаду   у 1980 році та Міжнародний дитячий табір «Артек», а також виставку досягнень народного господарства України. Керівнику оркестру Віктору Ярем’юку присвоєно звання Заслуженого працівника культури України.
Духовий оркестр  дитячої музичної школи (керівник викладач Олег Яцишин) обслуговував під час літніх канікул піонерський табір «Молода гвардія».
Із відновленням району були утворені і активно запрацювали громадські товариства і організації. Це охорони пам“яток історії та культури, товариство «Знання» та книголюбів. Утворена Рада Теофіпольського відділу центру дослідження історії Поділля і Південно-Східної Волині інституту історії Національної академії наук при Кам’янець - Подільському державному університеті. Раду очолив відомий краєзнавець Іван Стасюк. 
Утворено районну раду ветеранів.
У селах  району було відкрито 10 музеїв і музейних кімнат.
Теофіпольський районний будинок культури в 2015 році, до 20-річчя з нагоди заснування народного аматорського хорового колективу ветеранів війни і праці, військової служби видав фотоілюстративну збірку «Пісень пульсуючі джерела».
За роки відновлення району значно поліпшилась матеріальна база  бібліотек. Книжковий фонд бібліотек становить 403300 книг. У бібліотеках працюють 36 фахівців з вищою і середньо спеціальною освітою.
У Теофіполі і селах традиційно влаштовуються народні свята, масові гуляння. Про масові святкування «Укркінохроніка» створила фільми «Теофіпольські веснянки», «На Івана, на Купала».
Треба сказати, що наш район був і сьогодні  залишається досить таки багатим на талановитих  культармійців, спеціалістів галузі культури, які це робили вміло і професійно. Не можна не згадати сьогодні Валентина Гринюка, Миколу Крепеля, Софію Кравець, Григорія Квасюка, Вадима Тимчука, Івана Данилюка, Антоніну Кравець, Якова Лагана, Петра Яремчука, Тетяну Жарчинську, Віктора Сідорова, Ольгу Балему, Лесю Каштан та багатьох-багатьох інших. Декого із них вже, на жаль, немає в живих, але  ми їх пам’ятаємо. Значний трудовий внесок у розвиток культури внесли працівники клубних закладів Степан Волинець, Ростислав Мельник, Руслан Мостовий, Микола Лаган, Людмила Стаднійчук, Віктор Онищук, Лідія Царук, Галина Нагребельна, Анатолій Козак, Людмила Сардак, Філімон Мовчан, Володимир Осецький, Федір Павлюк, Тихін Кравчук, Павло Осадчук, Олександр Щур, Олена і Леся Бідюки, Григорій Дубенюк, Анатолій Олексюк, Устим Бондар, Ростислав Стріхар та інші.
Завжди задовольняли запити читачів у  художньою та суспільно-політичною літературою бібліотечні працівники Марія Саєвич, Майя Букіна, Тамара Горбуль, Валентина Островська, Ірина Мартинюк, Олександра Тімачова, Ольга Козак, Роза Базильчук, Ольга Кривошеєва та багато інших. Прикладом для них завжди служили працівники районної бібліотечної системи Давид Воляник, Надія Архипович, Клавдія Дідур, Тамара Юхимович, Мальвіна Крепель, Олександра Левчук, Валентина Станчук,  Галина Романюк,  Надія Горбатюк, Зінаїда Муляр та інші.
Працівники культури вдячні керівникам сільськогосподарських формувань, які завжди виділяли кошти на капітальні та поточні ремонти закладів культури, сприяли зміцненню їх матеріальної бази. Це Олександр Бойцун, Антон Драч, Петро Пожалюк, Василь Іванюк, Федір Стрільчук, Володимир Кухарчук, Анатолій Кушнір, Анатолій Сапуга, Василь Шуляк, Лідія Самойлюк, Василь Петринюк, Петро Кравчук, Валентин Грисюк, Леонід Стецюк та інші.
Прикро, звичайно, що сьогодні ми не маємо в райцентрі будинку культури. Надіємося, що все таки його  будівництво зрушиться з місця. Адже  у нас є в районі чимало талановитих культармійців, які варті того, щоб мати гарне приміщення для того, щоб показати жителям району свої таланти. Чимало зусиль докладають для цього начальник сектору культури Лідія Філик та головний спеціаліст Мар’яна Садовю’к, директор районного будинку культури Таїсія Науменко. Давно стали улюбленцями глядачів, я б сказав ветерани культосвітньої ниви Надія Постернак, Ігор Савчук, Олена Щур, Варвара Миронова, Микола Хом’як, Віктор Тарасов та багато інших. А скільки молодих талантів радують Теофіпольщину своїми чарівними голосами! Завжди на висоті були і залишаються колишні і теперішні  викладачі дитячої музичної школи (директор Людмила Чернікова), художньої школи (Олена Левицька). Чимало новацій у своїй роботі впроваджують працівники районної бібліотечної системи (Світлана Рудик). Горджуся тим, що земля теофіпольська багата талантами.
Володимир Романюк,
 член НСЖУ

Категорія: Газета № 93-94 24.11.2016 | Переглядів: 73 | Додав: Korespondent_g | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу
Пошук
Погода
Календар
«  Листопад 2016  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Друзі сайту
 • Теофіпольська районна рада

 • Теофіпольська селищна рада

 • Теофіпольська районна державна адміністрація

 • Статистика

  Онлайн всього: 1
  Гостей: 1
  Користувачів: 0
  Новини України
  Copyright MyCorp © 2018Зробити безкоштовний сайт з uCoz