Неділя, 18.03.2018, 03:16
Життя Теофіпольщини
Вітаю Вас Гость | RSS
Меню сайту
Архів записів
Головна » 2017 » Березень » 23 » Грані буття
15:01
Грані буття

Історію змінити неможливо

(Закінчення, початок у газеті № 9-10 від 2 лютого 2017 року, №  11-12 від 9 лютого 2017 року, № 13-14 від 16 лютого 2017 року,  № 15-16 від 23 лютого 2017 року, № 17-18 від 2 березня  2017 року, № 19-20 від 9 березня 2017 року, № 21-22 від 16 березня 2017 року) Згадки про підпільний революційний 
осередок у Теофіполі
Також в «Записках современника» є цікаві спогади про підпільну діяльність робітників. Ось перекладені цитати із книги: «І поряд з цим, на той час, галасливим, комерційним, діловим життям, в пітьмі безправ’я і влади багатих, пробивало собі дорогу до великого світлого майбутнього інше, невидиме і малозначиме за своїми розмірами, кипуче, підпільне, революційне життя, що складалася з невеликої групи бідняків-ремісників і селян. Збиралися вечорами на квартирі у шевця Калини: швець Ващук, каменярі Тарасюк і Квасюк, і інші їм подібні, влаштовували читання революційної літератури, яка доставлялася сюди з-за кордону і з великим інтересом обговорюючи прочитане. Ці читання революційної літератури маскувалися, на випадок приходу небажаних осіб, невинною грою в карти, в так званого «воза». Прочитані слова про те, як треба боротися за правду, свободу і інтереси трудового народу, справляли глибоке незабутнє враження на учасників цих читань, що розкривали очі на факти панування свавілля і експлуатації бідних багатими. Правда, чимало з прочитаного не було достатньо ясним і зрозумілим, так як всі члени цього гуртка були недостатньо грамотними для того, щоб всебічно розібратися в серйозних політичних питаннях. Але їм було зрозуміло те, що фабрики і заводи повинні належати робітникам, а земля тим, хто на ній працює.
    Один з гуртківців, на квартирі якого збиралися - Калина, мав далеке уявлення про характер тих прийдешніх революційних подій. Прослуживши дійсну військову службу в місті Києві, він мав зв’язок з міською підпільною організацією, виконуючи доручення останньої щодо поширення революційної літератури і листівок серед солдатів своєї частини в якій служив.
Згадки про репресії і спробу перейменувати Теофіполь
   Далі у спогадах Каліновича ми дізналися, що у Теофіполі з 1921 року радянська влада розпочала репресії проти учасників революційних подій і серед них була Марія Федорівна Юхимчук, жителька Теофіполя. Але, не зважаючи на репресії, доля її склалася дуже добре і всі звинувачення були з неї зняті.
Також у книзі висвітлюються спроби змінити назву Теофіполя, ось цитата із книги: «на волосних зборах сільських ревкомів після розбору, що стояли  на порядку денному, основних питань, учитель місцевої школи Дорошенко, висловив пропозицію про перейменування Теофіполя в його початкову назву - Білий Камінь, про який згадується в історичному романі польського письменника Сенкевича «Потоп». Пропозиція вчителя Дорошенко, волосними зборами була прийнята одноголосно і була затверджена вищестоящими органами. Але  це не дало змоги новій назві Білий Камінь закріпитися. Через зміну керівного складу волості і повіту, нове керівництво нічого не змінило, а залишило попередню назву містечка».
   ВИСНОВКИ
Вивчаючи тему «Українська революція 1917-1921років на Теофіпольщині», виникало багато питань, зокрема, як сприйняли революцію різні прошарки населення, як склалася доля учасників революційних подій і чому було встановлено Радянську владу у районі. Про події тих часів нагадує пам’ятник «Борцям революції».            
Аналізуючи досліджений матеріал, ми спробували зібрати у роботі конкретні факти, які свідчать про події Української революції у нашому краї. Факти свідчать, що населення Теофіпольщини прагнуло змінити установлені порядки і будувати свою народну державу. Тому, завдяки місцевим патріотам, які поділяли ідею національної держави, була підтримана Центральна Рада.
Народна влада не змогла надовго утвердитись тому, що наші землі були втягнуті у війну з німецькими військами та більшовицькою Червоною армією. Центральна Рада, зволікаючи з проголошенням незалежності УНР, не змогла захистити державу від загарбників і налагодити міцні зв’язки на місцях. Населення краю змушене було проголосити свою республіку після втрати влади Центральною Радою. Але брак знань, неосвіченість керівників,  а також суперечки привели до послаблення місцевої влади. Грубе втручання Червоної армії і натиск більшовицького уряду привели до падіння  Шишковської республіки.
Безперечно, дослідження відкрило багато невідомого у подіях 100-літньої давності. Але головне те, що цей матеріал зможе яскраво, на конкретних прикладах, показати, що події 1917-1921 років у нашому краї - це складова частина Української національної революції. Нові дослідження революційних подій доповнили цінним матеріалом до розкриття теми з історії рідного краю у 10 класі «Українська революція 1917-1921 років на Теофіпольщині», а особливо при вивчені теми «Повстанський рух і отаманщина». 
Події Української революції 1917-1921 років на Теофіпольщині були складовою частиною аналогічних процесів, що відбувалися в Україні. Ці події відображали особливості української ментальності: прихильність до ідеї самоврядування, відчуття справедливості, національну толерантність. На Теофіпольщині революційні події мали ряд особливостей:  
- специфіка регіону зумовлена його багатонаціональним складом(тут проживали українці, євреї, поляки). В роки революції повстанці здійснювали справедливу політику щодо місцевий євреїв, не обмежували їх комерційну діяльність;
  - лідерами повстанський загонів були авторитетні особистості;
 - повстанський рух був масовим явищем, на території району діяло  чотири повстанські загони, які не лише виконували функцію самооборони, а й намагалися проводити внутрішню політику в інтересах переважної більшості населення; 
  - «Записки современника» Філарета Каліновича є унікальним історичним джерелом, яке публікується вперше. Автор відзначається об’єктивністю та неупередженістю, наводить цікаві факти, що дають змогу робити висновки про рівень розвитку економіки, суспільних відносин та характером політичних подій на Теофіпольщині у 1917-1921 роках;
    - незважаючи на кількісну перевагу сил Червоної армії, повстанські загони, що складалися в основному із селян, зуміли чинити опір, та здобули ряд важливих перемог, що дозволило проголосити на території району Шишковську республіку; 
    - поразка повстанського руху, що мав виражений суспільно-політичний та національних характер, була зумовлена поразкою Української національної революції. Керівники повстанських загонів та деякі учасники стали емігрантами. Каленик Коваль опинився спочатку в Кременці, під владою відновленої Другої Речі Посполитої, згодом виїхав до Парижа, де став професором Сорбонського університету, Петро Шишко безслідно зник, а більшість членів повстанських загонів були репресовані та знищені радянською владою.
Цікавими виявилися факти відношення місцевих селян до поміщиків і  німецьких окупантів. Після суду над поміщиками їх відпустили і дали можливість виїхати. Домовились повстанці-селяни і з німецькими військами, яких в миром відправили до Німеччини після здачі ними зброї. 
Новим  виявився детальний опис знищення  Шишковської республіки, а також передумови і причини, які посприяли цьому падінню у нашому районі.
Дослідження «Записок современника» Каліновича підтвердило, що революція не завжди корисна для народу і приводить до великих жертв, руйнувань і занепаду. 
Хоча ми дізнались багато нового про події часів революції 1917-1921 років, але хотілось би знати про долю місцевих поміщиків, підприємців, комерсантів, які найбільше постраждали. 
Вважаємо, що праця Каліновича  потребує окремої публікації та поширення серед науковців. 
Досліджуючи «Записки современника», ми з впевненістю можемо сказати, що спогади Філарета Каліновича вносять вагоме доповнення у загальну картину революційних подій 1917-1921 років, які відбувалися на Теофіпольщині і в Україні. Його спогади будуть корисні для учнів, студентів, вчителів, науковців. 
Правдиві слова Пантелеймона Куліша: «Історію неможливо змінити. Треба наважитись знати її правду, лише тоді можна змінити нинішню жорстоку реальність». 

   
   
   
   

Категорія: Газета № 23-24 23.03.2017 | Переглядів: 50 | Додав: Korespondent_g | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу
Пошук
Погода
Календар
«  Березень 2017  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Друзі сайту
 • Теофіпольська районна рада

 • Теофіпольська селищна рада

 • Теофіпольська районна державна адміністрація

 • Статистика

  Онлайн всього: 1
  Гостей: 1
  Користувачів: 0
  Новини України
  Copyright MyCorp © 2018Зробити безкоштовний сайт з uCoz