Середа, 21.02.2018, 03:57
Життя Теофіпольщини
Вітаю Вас Гость | RSS
Меню сайту
Архів записів
Головна » 2017 » Серпень » 17 » На часі
10:06
На часі

Африканська чума свиней добралася і до нас

Спалах цієї  небезпечної для свиней інфекційної  хвороби (адже загрожує знищенню свинопоголів’я)зареєстрований 11 серпня і в нашому Теофіпольському районі,  на свинофермі  філії «Рідний край» ПрАТ «Зернопродукт МХП» біля села Коров’є. Варто зазначити, що АЧС в Україні стрімко набирає обертів.  Адже з 2012 року на території країни на сьогодні зареєстровано 242 випадки цієї хвороби. Якщо у 2012 році це був 1 випадок (домашні тварини), то у 2014 – вже 16 (4 – домашні, 12 – дикі), у 2015 – 40 (34 – домашні, 5 – дикі, 1 – інфікований об’єкт), у 2016 – 91 (84 – домашні, 7 – дикі), у 2017 – вже 94 ( з них 81 – домашні, 13 – дикі). Вражає ця хвороба як великі агропідприємства, так і приватний сектор. Як стверджують науковці,  збудник вірусу африканської чуми свиней надзвичайно стійкий, наприклад, у пилюці, або перегноєві він може зберігатися понад три місяці, у свинях, які здохли – два з половиною місяці. Якщо такий вірус потрапив на колеса машин, він може переноситися на велику відстань. Також вірус може занести птиця, бродячі собаки та коти,  він може передатися і через зерно. Африканська чума передається як контактним методом, так і через фактори передачі - знаряддя праці, одяг, пилюку.  Також африканська чума входить до групи А – а це одні з найстрашніших хвороб для всього світу.  Якщо хоча б одна свиня з господарства заражається вірусом африканської чуми, це призводить до загибелі й решти свиней у цьому господарстві, причому незалежно від породи та віку тварини.Ситуацію прокоментував  начальник Теофіпольського районного управління Головного управління  Держпрдспоживслужби  в Хмельницькій області Павло  Шевчук: 
- На свинофермі філії «Рідний край» ПрАТ «Зернопродукт МХП» утримувалося 6 614 голів свиней. 7 серпня начальник Теофіпольської районної державної лікарні ветеринарної медицини Олег Федорчак отримав телефонний дзвінок від завідуючої свинофермою Людмили Кузьмук про захворювання та загибель свиней. Разом з ним та директором Теофіпольської міжрайонної державної лабораторії ветеринарної медицини Дмитром Хацьким ми виїхали в господарство, з головним лікарем ветеринарної медицини філії Олександром  Слободнюком провели клінічний огляд поголів’я, термометрію та патологоанатомічний розтин трупів свиней. Нами було встановлено, що в приміщенні №3, де утримується відгодівельне поголів’я, задуха, температура повітря в приміщенні на висоті клітки 440С, тварини в’ялі, лежать, важко дихають, кашляють. При вибірковій термометрії  8 голів температура у 3-ох була 41-41,50С, в 5-ти - 40-40,50С. При патологоанатомічному розтині 9-ти трупів встановлено геморагічне запалення легень, в деяких плеврити,  селезінка дещо збільшена в розмірі темно-сірого кольору, нирки кровонаповненні, на розрізі границі між корковим та мозковим шарами згладжені. Ми запропонованували покращити вентиляцію приміщень в 3-му та 4-му свинарниках та застосувати антибіотики в зв’язку з підозрою на септичну форму бешихи, а при загибелі нелікованих тварин свіжий патологічний матеріал направити в Теофіпольську МрДЛВМ для виключення бешихи, пастерильозу та сальмонельозу. Матеріал поступив в лабораторію 8 серпня.  Того ж дня ми прийняли рішення відібрати дві групи свиней в кількості 17 голів, які мали підвищену температуру тіла 40,5-41,00С і застосувати їм антибіотики (пеніцилін і стрептоміцин) в ударній дозі. Однак  падіж та захворювання свиней продовжувався і 9 серпня. Для уточнення діагнозу вранці 10 серпня до нас виїхали  спеціалісти Хмельницької регіональної державної лабораторії ветеринарної медицини. Разом з ними ми провели клінічний огляд поголів’я та патологоанатомічний розтин трупів. При цьому встановили, що у відібраних групах свиней, яким вводили в ударних дозах антибіотики, в 9-ти з 17-ти голів температура тіла підвищена і складає 40,2 - 40,5 0С, а фізіологічний стан їх не покращився. Тому, враховуючи клінічні та патологоанатомічні дані,  з метою уточнення діагнозу ми відібрали і відправили матеріал (шматки селезінки, підщелепові та мезентеріальні лімфовузли) для вірусологічного дослідження на АЧС, КЧС до Державного науково-дослідного інституту лабораторної діагностики  та ветеринарно-санітарної експертизи у Києві.  
Вранці, наступного дня, 11 серпня, надійшли результати (експертний висновок №, №006448 п.м./17 від 11.08.2017 року) з цього інституту – діагноз на африканську чуму свиней підтвердився. Однак ще попереднього дня, у четвер, 10 серпня, господарі (найбільше з Коров’єго, Теофіполя та селища цукрового заводу ), які тримають свиней, пережили страх та паніку. Бо ж інформація  з свиноферми про падіж  свиней просочувалася, хтось пустив чутку про вилучення свиней з приватних господарств з подальшим їх спалюванням. То ж люди масово у четвер та п’ятницю стали колоти свиней та здавати заготовачам. Останнім це було на руку – забирали навіть по 20 -17 гривень  за кілограм живої ваги, хоч закупівельна ціна складає 41- 43 гривень. Нажилися на людській біді.
За результатами епізоотичного розслідування, з метою недопущення розповсюдження збудника африканської чуми свиней, посилення державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду, 11 серпня під головуванням першого заступника голови райдержадміністрації Петра Вільшинського відбулося засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Теофіпольській районній державній адміністрації. Участь у засіданні взяли в.о. начальника відділу організації протиепізоотичних заходів ГУ Держпродспоживслужби України у Хмельницькіій області Лев Хоміч, заступник начальника ГУ ДСНС України у Хмельницькій області з реагування на надзвичайні ситуації Петро Сибіга, голова райдержадміністрації Юрій Маєвський, голова районної ради Андрій Петринюк, директор філії «Рідний край» ПрАТ «Зернопродукт МХП» Володимир Прокопчук, голова Теофіпольської районної організації УТМР Валерій Грух, заступник начальника Теофіпольського відділення поліції Красилівського ВП ГУНП в Хмельницькій області Вадим Остапина, начальник Теофіпольського РС ГУ ДСНС України в Хмельницькій області Сергій Притула. Було прийняте рішення про оголошення свиноферми філії «Рідний край» ПрАТ «Зернопродукт МХП» неблагополучним пунктом щодо африканської чуми свиней та встановлення на ній карантину. Створили оперативний штаб з ліквідації надзвичайної ситуації у складі Петра Вільшинського, Олега Федорчака, Павла Шевчука, Сергія Притули та Вадима Остапини. Встановили межі епізоотичного осередку - свиноферму філії «Рідний край» ПрАТ «Зернопродук МХП» с.Коров’є. Встановили зону захисту, яка безпосередньо межує з епізоотичним осередком (не менше 3 км) - Теофіполь, Коров’є, Михнівка,Новоставці, Кривовілька. Встановили  зону нагляду, яка оточує межі зони захисту від епізоотичного осередку в радіусі не менше 10 км, в яку входять  наступні населені пункти району: Волиця-Польова, Вовківці, Троянівка, Рідка, Лідихівка, Заруддя, Турівка, Борщівка, Строки, Великий Лазучин, Малий Лазучин, Караїна, Гаврилівка, Колісець, Ільківці, Карабіївка, Котюржинці, Підліски, Дмитрівка, Кунча, Святець, Човгузів, Червона Дубина, Бережинці, Поляхова, Волиця, Олійники, Колки, Воронівці, та села Білогірського району Семенів, Новосеменів, Данилівка, Денисівка, Калинівка, Миклаші. Також затвердили «План заходів щодо ліквідації та недопущення розповсюдження захворювання африканської чуми свиней на свинофермі філії «Рідний край» ПрАТ «Зернопрродукт МХП» село Коров’є».
 Отож, згідно цього плану на дорозі на межі із вогнищем інфекції та зоною захисту негайно був встановлений карантинний ветеринарно-поліцейський пост, цілодобово тут чергують спеціалісти ветеринарної медицини, працівники відділення поліції та рятувальники ( на фото). Пост забезпечений дезинфекційною технікою, ранцевим оприскувачем для знезараження транспорту, який виїжджає із свиноферми, та взуття людей. З суботи на свинофермі працює робоча бригада у складі спеціалістів ветеринарної медицини та працівників господарства, яка проводить безкровну евтаназію свиней (шляхом ін’єкції в серце). Трупи свиней рятувальники вантажать на спеціально виділений транспорт і вивозять їх для спалювання. Зі східної сторони свиноферми для цього зробили три котловани, сюди скидають мертвих тварин та спалюють. Бо ж переміщувати тварин з вогнища інфекції суворо заборонено.
- Зі сторони Державної служби з надзвичайних ситуацій тут працює 30 чоловік , - розказує Сергій Притула, - це працівники нашого 36 ДПРП та 22  рятувальників з аварійно-рятувального загону спеціального призначення  ГУ ДСНС України в Хмельницькій області.  Самі бачите, яка це важка робота, ще ж стоїть спека, та маємо виконати своє завдання. Щоб спалити трупи свиней, потрібні шини та пальне. Оскільки це надзвичайна  ситуація на сьогодні єдина в області, з семи районів області рятувальники та ветеринарна служба звозять нам шини.
То ж над свинофермою з суботи стоїть стовп чорного їдкого диму. В понеділок та вівторок повернувся вітер, дим простягнувся над Коров’єм, люди обурені. За що вони мають страждати? Мають намір скаржитися у всі інстанції.
- Та всі заходи з ліквідації вогнища інфекції, - також повідомив Павло Шевчук, - маємо виконати. В зоні захисту та зоні нагляду на час карантину заборонена торгівля живими  свинями та продуктами з них на ринках, крім отриманих на забійних та переробних підприємствах, які мають експлуатаційний дозвіл та за наявності супровідних ветеринарних документів. В усіх господарствах мають бути проведені суворі заходи з належного утримання біотермічних ям та худобомогильників, забезпечений закритий режим роботи свиноферм. В населених пунктах на фермах та подвір’ях потрібно організувати заходи із знищення гризунів, безпритульних собак та котів гуманними методами. Користувачам мисливських угідь щоденно проводити їх огляди, при виявленні трупів диких тварин негайно повідомляти Теофіпольське районне управління ГУ  Держпроспоживслужби в Хмельницької області. Спеціалісти ветеринарної медицини проводять і надалі будуть проводити клінічний огляд свинопоголів’я в зонах захисту і нагляду та роз’яснювальну роботу з населенням щодо профілактики та недопущення випадків захворювання на АЧС. Про кожний випадок захворювання чи загибелі свиней потрібно негайно повідомляти спеціалістів ветеринарної служби району. Станом на 17 годину 16 серпня на свинофермі філії «Рідний край» утилізовано 5316 голів свиней. Залишилося спалити ще 1298 голів. То ж вся ця робота буде тривати до кінця тижня. На свинофермі буде проведена механічна очистка і триразова дезінфекція згідно з інструкцією з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней.
У 2016 році у Хмельницькій області було зареєстровано 5 випадків спалахів АЧС – у Дунаєвецькому, Летичівському, Новоушицькому, Старокостянтинівському та Полонському районах. У 2017 до цього списку додався і Теофіпольський. Чи буде встановлена причина спалаху? Епізоотичне розслідування триває. Хотілося б почути з цього приводу версію керівництва філії «Рідний край» ПрАТ «Зернопродукт МХП».
Галина Тебенько

 

 

Категорія: Газета № 65-66 17.08.2017 | Переглядів: 80 | Додав: Korespondent_g | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу
Пошук
Погода
Календар
«  Серпень 2017  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Друзі сайту
 • Теофіпольська районна рада

 • Теофіпольська селищна рада

 • Теофіпольська районна державна адміністрація

 • Статистика

  Онлайн всього: 1
  Гостей: 1
  Користувачів: 0
  Новини України
  Copyright MyCorp © 2018Зробити безкоштовний сайт з uCoz