Субота, 20.01.2018, 06:13
Життя Теофіпольщини
Вітаю Вас Гость | RSS
Меню сайту
Архів записів
Головна » 2017 » Березень » 16 » Почнімо з себе
11:18
Почнімо з себе

З чого починається європейський вибір

Треба визнати, що сміття нині в епіцентрі життя України – кожного її села, селища, містечка чи великого міста. На сьогодні в Україні проблема смітників – одна з найважливіших і найактуальніших серед проблем забруднення навколишнього середовища.  Адже відходи буквально беруть нас за горло.  Кожного дня ми змушені стикатися з ними -  вдома, на вулиці, біля торгових точок, на узбіччях доріг. Всюди нас оточують папірці, обгортки, пластикові пляшки, інша одноразова тара, скло, поліетиленові пакети.  Частина такого побутового сміття  (звісно, без сортування) опиняється на сміттєзвалищах, так званих полігонах для твердих побутових відходів (звісно, далеких від світових стандартів.). Бо ж практично ніде не виконуються технологічні вимоги безпечного захоронення (створення глинистих прошарків, захист питних водотоків, відокремлення сухого сміття від мулів і токсичних речовин тощо). А просто все заразом звалюється на поверхню або ж у траншеї, з яких дощі вимивають отруту в підземні питні горизонти або в ріки. Ще ж частина цього сміття опиняється на узбіччях доріг, узліссях, галявинах, закутках, у лісосмугах. Туди його доставляють люди, яких важко назвати доброчесними, хоч, скоріш за все, у їхніх помешканнях чи садибах панує чистота і порядок.

Люди, майте совість!
Чи є проблема смітників у нашому Теофіполі і як на це реагує місцева влада, нещодавно ми з’ясовували разом з Теофіпольським селищним головою Валентиною Губіною та начальником ВУЖКГ Володимиром Пархомцем. Об’їздили разом усе містечко, оглянули околиці. Зробили сумний висновок: у смітті потопаємо, хоч його вивіз у селищі організований. Адже тричі на тиждень сміттєвоз об’їжджає багатоквартирні будинки, один раз в тиждень збирається та вивозиться сміття з приватного сектору. Та чомусь для окремих (хочеться вірити, що все-таки окремих) жителів районного центру цього замало. Бо ж невпинно виносять своє побутове сміття подалі  від власної квартири чи хати. То ж стихійних смітників у селищі чимало. 
Як от поблизу сараїв, які утримують господарі з багатоповерхівок (на фото внизу). Тут, за приміщенням управління соціального захисту, магазином «Майстерня ідей» доволі сміття. Доводиться працівникам комунгоспу зачищати його кілька разів на рік. Та за останнім рядом сараїв смітник просто вражає. Техніка туди заїхати не може, бо ж одразу починаються людські городи. То ж постійно тут панує хаос, бруд та сморід, копирсаються у смітнику бродячі собаки. Хто сюди виносить сміття? Навряд, що приніс його хтось з вулиць імені Шевченка чи Хмельницького. Найбільш вірогідно, що серед цих зловмисників є власники сараїв та утримувачі розташованих поруч городів. 
Справжнє ж роздолля для «любителів» чистоти та порядку знаходиться за гаражним  кооперативом «Полква», де закінчується вулиця Шкільна (донедавна імені Калініна) і  починається територія  зруйнованих очисних споруд колишнього сирзаводу. Чого тут тільки немає: крім побутового сміття, тут море усіляких відходів – кукурудзиння, погнилої картоплі буряків, силосу та жому (на фото внизу).
- Поробили собі ще тут люди сараї, - обурюється Валентина Губіна, - хоч це незаконно, але ж зрозуміло, що треба  якось виживати. Але ж навіщо ж сюди все зносити та привозити?  Адже це прекрасне місце для облаштування дендропарку, зони відпочинку. Хочемо ж у Європу, треба почати з себе, найперше – не смітити, дотримуватися елементарних правил співжиття.
Стихійних смітників, правда менших за розмірами, доволі по всьому периметру Теофіполя, особливо з його східної та південної сторони, де городи виходять до берегів. Вже традиційним став смітник за колишнім побуткомбінатом, у самому центрі селища, засмічена і територія магазину «Сьомий  континент». Ще ж постійно «діє» смітник за приватною аптекою (на фото внизу), що на кооперативній площі, стараються, аби він був, напевне, підприємці, які працюють навколо. А в результаті  прибирають його комунальники, бо ж явно не прикрашає головну  торгову площу нашого містечка.
- Працівники селищної ради, - каже Валентина Губіна, - обійшли  і приватний сектор, і підприємства, установи, приватних підприємців з вимогою та проханням активно включитися в місячник з благоустрою – прибрати садиби, тротуари та дорогу коло себе, прибрати закріплені території, ліквідувати смітники. В приклад вже можу поставити районний сектор головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Хмельницькій області, ПП «Добрий хліб», ПП «Zimertal» - тут завжди, цілий рік, прибрано та чисто. Ще ж хочемо достукатися до совісті кожного жителя нашого селища: не смітіть, йдучи по вулиці, банально викидаючи обгортку з морозива чи цукерки, пляшку з-під води, бо для цього є сміттєві бачки; виносьте своє сміття на сміттєвоз чи трактор; якщо маєте  можливість, вивозьте своє сміття на сміттєзвалище Теофіпольської селищної ради, всі знають, де воно знаходиться. Тоді у нас не буде стихійних смітників, не буде насмічено. Все залежить від кожної людини. Має ж бути наше селище взірцем для інших населених пунктів  району, а не потопати у смітті. А почати потрібно таки з себе, а ще не бути байдужим до зловмисників, до тих, хто смітить.

Смітять і в Ільківцях
Довгий час це невеличке село якось вигідно відрізнялось від навколишніх: впорядковані, обгороджені садиби, чепурні хатки. Впевнена, що великий вплив на село мав будинок-інтернат, багато років очолюваний Антоном Миколайовичем Левицьким. Бо ж був це справжній оазис порядку та чистоти, справжній райський куточок: доглянутий старовинний парк, садок,  добротні, ще панські будівлі, доріжки та статуї, квітники. 
Що ж маємо на сьогодні: на цьому місці залишились від панського маєтку руїни, занедбаний парк, куди «небайдужі» сусіди зносять сміття. Є в селі чимало гарних садиб, хат з євроремонтом, сучасними загорожами. Але, без сумніву, «прикрашає» село, яскраво свідчить про рівень культури його жителів, великий смітник на узбіччі дороги, що прямує  до Воронівець, де закінчується вулиця Кооперативна. Та ще два смітники, трохи вище, де закінчуються вулиці Зарічна та Вишнева.
Побували ми тут з Ільковецьким сільським головою Олександром Лісовим. Смітник на вулиці Кооперативній вражає: внизу хлюпоче річечка Жердь, до самої води простягнулася смердюча купа з погнилого жому, овочів, усіляких зломків, непотрібу, обрізаних гілок, пластикових пляшок та побутового сміття. Зрозуміло, що на плечах це ніхто сюди не приніс. Хоч є в Ільківцях санкціоноване сміттєзвалище, знаходиться на полі, з східної сторони села.
Не полінувався сільський голова вступити на цей смітник, одразу і знайшов докази, хто один зі зловмисників (на фото вгорі). Засвідчили про це обгортки  з «Книжкового клубу». Навряд чи з цього обійстя потрапили на смітник лише ці обгортки, є ж там коні, значить, возом привезли.
- От як так можна чинити? – міркував, - адже ніби й порядні люди. Невже на сміттєзвалище не можна відвезти? То ж всім толкуємо, просимо: «Люди добрі, не смітіть, не робіть смітників». Б’ють  себе в груди, що то не вони. Де ж воно береться?. Є у нас і дуже хороші господарі, скрізь у них порядок, і сміття на сміттєзвалище вивозять. Це Микола Блащук, Володимир Богач, Василь Паранюк, Олександр Іванчук, Любов Квока. 
Розказав, як пробував організувати вивіз сміття, треба було здати по кілька гривень. І що? Погодилися на це лише кілька людей. Звісно, вивіз сміття потрібно  організувати, не обійтись тут без допомоги філії «Рідний край» ПрАТ «Зернопродукт МХП», а сільському голові треба проявити наполегливість.  
Пройшлися ми і територією колишнього будинку-інтернату. Виявляється, тепер це заповідник площею три гектари, бо ж ростуть тут давні заповідні дерева. Та враження склалося у нас дуже сумне. Панує суцільний занепад, повсюди купи сміття. Невже так буде і далі?
І що ж ми за такі люди? І сумління нас не мучить? Аби лиш було чисто в себе вдома, а все решта нам по цимбалах? І куди ми так дійдемо?

Мало нам свого, то ще й львівське
Те, що у Львові і досі невирішена проблема із захороненням сміття, і що фури з львівським сміттям роз’їжджають по Україні, в тому числі і по Хмельниччині, ми знаємо. Але не підозрювали, що матимемо «галицький сюрприз» і на Теофіпольщині. Бо ж у п’ятницю, 10 березня, Новоставецький сільський голова Анатолій Вальчук виявив на сміттєзвалищі громади фуру сміття з незаперечними доказами його львівського походження (на фото внизу). Заявив про це у відділення поліції.
- Те, що це сміття не наше, - розказав, - це однозначно. Ми збираємо та вивозимо сміття трактором з причепом, ніколи ще сюди не заїжджали фури. Це нечуване нахабство. Тому змушені вжити жорстких заходів - в’їзд на сміттєзвалище перекриваємо, ніяка фура вже зі сторони траси не зможе сюди заїхати. Своє сміття будемо вивозити берегом коло Кривовільки, щоб люди бачили і контролювали, хто їде. Ще нас тривожить таке: дивно, як міг чужий перевізник  знати, що поруч теофіпольської траси є в’їзд на наше сміттєзвалище? Тому виникло припущення, що це міг зробити і місцевий перевізник. Жителі громади вкрай обурені такою інформацією, і можуть бути здатні на неконтрольовані дії. Так що любителів легкої наживи (гроші  ж для них не пахнуть) дуже серйозно попереджуємо.
Прокоментувати подію ми звернулися до начальника відділення поліції Сергія Стучинського. Ось що він повідомив:
- Аби подібних випадків не повторилося, ми зорієнтували особовий склад звертати увагу на транспортні засоби, які можуть перевозити  сміття, це великовантажні автомобілі. Також закликаємо жителів району:  будьте пильними, якщо помітите фури, які перевозять сміття, телефонуйте  у відділення поліції за номером 102.
Як воно виходить, мало нам свого сміття, треба ще й львівського.
То чи ж зрозуміли ми, з чого починається європейський вибір? Все ж таки, можливо,  він починається із банального, знайомого нам з дитинства, але чомусь такого складного,  правила: чисто, не там, де прибирають, а там, де не смітять. Чи ж здатні ми колись до цього дійти? 
Галина Тебенько

 

 

 

 


 

     

 

 

 

 

Категорія: Газета № 21-22 16.03.2017 | Переглядів: 94 | Додав: Korespondent_g | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 1
1  
Пропоную провести екологічну акцію у соснах біля ставка у Теофіполі. Діти з пластових гуртків ще восени запропонували. Але там потрібна автомашина і допомога інших людей.

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу
Пошук
Погода
Календар
«  Березень 2017  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Друзі сайту
 • Теофіпольська районна рада

 • Теофіпольська селищна рада

 • Теофіпольська районна державна адміністрація

 • Статистика

  Онлайн всього: 1
  Гостей: 1
  Користувачів: 0
  Новини України
  Copyright MyCorp © 2018Зробити безкоштовний сайт з uCoz