Середа, 21.02.2018, 14:31
Життя Теофіпольщини
Вітаю Вас Гость | RSS
Меню сайту
Архів записів
Головна » 2017 » Січень » 19 » Подбаймо про себе
11:46
Подбаймо про себе

    Кошмари на вулиці В’язів

або навіщо дерева обрізають під стовп?
Знову йде зима.. А потім активна весна, яка заставляє людей бути завзятими і не завжди логічними в своїх діях…. Завзятими до болі. 
Повертаюсь думками до подій минулої зими – до обрізки дерев
Ще донедавна  розкішні крони дарували Теофіполю кисень, люди відпочивали в їх тіні, в гілках співали птахи. Десятки років міські красені росли і ставали все солідніше. Міцні дерева, хороші: жодна гілка з них ніколи не впала. Сьогодні на їх місці ? триметрові голі стовпи на яких за сезон трохи відросло гілля. А деякі дерева  взагалі вмерли…
«Це глибоке омолодження, ? заявляють комунальники. ? Скоро вони відростуть і будуть ще кращими, ніж були, побачите». З кожним деревом вони впоралися за 15 хвилин.
Чи дійсно відновлюються дерева після такої обрізки і чи потрібно їм таке «омолодження», спробуємо розібратися в цій статті. А також подивимося, що на це говорить українське законодавство.
Звідки тягнеться коріння?
Старожили погодяться: на нашій пам’яті ніколи дерева так не обрізали. Всі ми росли в тінистих зелених двориках, ходили по красивих вулицях і з таким явищем не стикалися. До кінця 2000-х все дерева ще були цілими: обрізали хіба що під проводами або прибирали нижні гілки.
А потім ніби щось обірвалося: останні роки почалося активне обрізання всіх міських дерев, цілими алеями і дворами. Ця радикальна обрізка називається «Топпінг». Незрозуміло, навіщо у дерева видаляють цілком здорові скелетні гілки і залишають один стовбур. Такого ви не побачите в Європі, та й більше ніде в світі в цивілізованих містах. Невже це якесь чисто українське явище?
Я перелопатила багато матеріалів на цю тему в Інтернеті. З’ясувалося, що така дивна обрізка прийшла до нас з Росії та Білорусі. Звичайно, де ж ще могли придумати так знущатися з живої істоти, як не в пострадянських країнах, де і людське життя ніколи не цінували. У них перші згадки про покалічених деревах з’являються близько 2005 року. Очевидно, починали з тополі пірамідального ? єдина порода, яка добре переносить топпінг і швидко відновлюється. А далі, не бачачи причин зупинятися, стали робити телеграфні стовпи і з інших дерев.
Виник такий собі ефект ехо-камери: коли одна і та ж помилкова думка повторюється знову і знову, вона закріплюється у свідомості людини.
? Чому ви обрізаєте все гілки і залишає голий стовбур? ? запитувала у бригади підрядників.
? Всі так обрізають.
Вони відросте?
Ні, не відросте. У наших північних сусідів вже чимало досліджень на тему, що трапиться з деревом в найближчі 10 років після знищення крони. Сходяться в головному: повноцінним воно вже не буде.
Дерева, які не переносять обрізання, гинуть відразу або в наступні рік-два: це такі породи, як клен, береза, біла тополя, липа, ясен, каштан, дуб. Більш живучі породи ? тополя пірамідальна, акація, в’яз, верба ? покриваються хмарою пагонів-вовчаків непривабливого вигляду, які тягнуть всі соки зі стовбура. У найближчі 5-10 років вони теж загинуть, бо через зрізи від спиляних гілок в дерево проникають шкідливі бактерії і грибки, утворюються дупла, і стовбур починає гнити.
Це підтверджують дані учених. Обстежуючи тополі, ботаніки виявили, що дерева, які раніше не обрізали, не мають стовбурової гнилі, тоді як обрізані п’ять років тому тополі все без винятку виявилися всередині гнилими.
Володимир Опанасович Кучерявий, український дендролог, академік Лісівничої академії наук України, зазначає:
«Зелена листяна маса поглинає шкідливі викиди промисловості, пил і CO2, а голий стовбур такого зробити не може. Грамотна обрізка ? це обрізка від третього розгалуження гілок. Таку обрізку дерево добре витримає і не загине. Ніякої користі немає від покаліченого до стовпа дерева: воно вже не працює для очищення повітря. Не всі дерева витримують навіть правильне обрізання, а обрізати до стовпа ? це калічити, нищити дерева. навіть з економічної точки зору це невигідно: після загибелі дерева виростити нове буде коштувати багато часу і грошей «.
Весна, осінь, зима і знову весна
Активно обрізати у нас починають восени і роблять це всю зиму, навіть в лютий мороз. Тим часом в Правилах догляду за зеленими насадженнями чітко зазначено: омолоджуюче обрізання слід проводити тільки навесні. Чому? Тому що саме в цей час відновлюється сокорух, і рослина намагається залікувати собі рану, яку йому завдали під час обрізки варвари. Восени і взимку дерево спить, і глибокі порізи, зроблені в цей час, не затягуються ? туди проникає волога, а з нею стовбурова гниль. Рани на обрізаних деревах не обробляють. Згідно з тими ж Правилами, всі рани мають бути замазані (фарбою або садовим розчином). Я приблизно знаю відповідь комунальників:
? Ви бачите, скільки у нас роботи? До того ж, фарба ? це додаткові гроші, яких у нас немає.
Дерева обрізаються, гинуть, і не посаджено  жодного на місці втраченого. Скільки затрачено в нас на обрізку одного дерева – військова таємниця. На мій запит від 16 грудня 2015 року відповідь не надійшла. Представник з міліції, який нібито мав в усьому розібратись, мав би завести справу, повинен був перевірити дозволи еколога і селищної ради і т.д., також не порахував за необхідне повідомити про розгляд і просування даної справи. Тобто, як сказав пан Пархомець «Хто ти така?!..» Тобто ми, які живемо у цьому містечку, хочемо в 40 градусну жару ходити по затінених вулицях і дихати свіжим повітрям – ніхто, тому що є селищний голова який вирішив і є виконавець, який  не думаючи це виконав, і служби, які на це все подивились крізь пальці. Щоб цього не повторилось зробимо огляд законодавчих актів.
Як же обрізати правильно?
Винаходити велосипед немає потреби: в Правилах догляду за зеленими насадженнями все розписано гранично чітко.
1. Формувальне обрізання (п. 9.1.11.1) потрібно для того, щоб сформувати красиву крону. При цьому вкорочують лише одно- і дворічні пагони. Якщо ми видалимо у дерева ті гілочки, які відросли за останній рік-два, істотної шкоди ми йому не завдамо. Тому формувальну обрізку дозволяють робити восени.
2. Санітарне обрізання ? це видалення сухих або пошкоджених гілок (п. 9.1.11.2.). Проводять його, коли дерево зелене, щоб відрізнити суху гілку від живої.
3. Омолоджуюча обрізка, як ми здогадуємося з назви, потрібна тільки для старих дерев, у яких почала підсихати верхушка крони і припинився ріст пагонів (9.1.11.3). Важлива ремарка ? «лише для дерев, які добре витримують обрізання».
А у нас обрізають з незрозумілих причин цілі алеї молодих і цілком здорових дерев. І не дивляться ні на їх стан, ні на породу, і що таке обрізання для них погибель.
Довга рука закону
Те, що з обрізанням дерев щось не так, ми вже зрозуміли. А тепер перейдемо до конкретики українського законодавства.
У постанові №559 «Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням» пояснюється, яке дерево вважають пошкодженим до ступеня припинення росту: це дерево, яке втратило більше половини крони. Половини! А у нас при обрізанні зрізають всю крону. І ми ще дивуємося, чому дерева після цього засихають.
Йдемо далі. Виявляється, так пошкодити дерево ? це кримінальний злочин. У статті 270-1 Кримінального кодексу зазначено, що «умисне знищення або пошкодження об’єктів житлово-комунального господарства (тобто об’єктів благоустрою) карається штрафом від 100 до 250 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян ... або обмеженням волі до трьох років». Щоб переконатися, що дерева ? це елементи об’єктів благоустрою, можна заглянути в статтю 21 (ч. 1, п. 2) закону «Про благоустрій населених пунктів».
Крім того, за безглузде знущання над деревом передбачено покарання і в Кодексі про адміністративні правопорушення. Стаття 153 говорить: «Знищення або пошкодження зелених насаджень в населених пунктах, невжиття заходів для їх охорони тягнуть за собою накладення штрафу». Максимальні штрафи за цією статтею ? 1700 грн. 
Отже, ви все це дізналися, в ваших жилах закипіло обурення, і ви хочете змінити ситуацію. Що робити? Ось, скажімо, йдете ви і бачите автовишку і бригаду комунгоспу, які обрізають дерева методом научного тику. Як дізнатися, чи законні їх дії чи ні?
Якщо на вулиці не весна, а іншу пору року, то незаконні .
Отже, ви підходите до бригади і питаєте документи на проведення такої обрізки. Так, у вас є таке право: роботи проводять на землях комунальної власності, ви платите податки за зміст цих територій. Згідно із законом «Про доступ до публічної інформації» (ст. 13, 14), вам зобов’язані надати інформацію та показати документи. За ненадання інформації передбачена відповідальність (ст. 24 того ж закону).
Якщо документи надавати відмовилися, викликайте поліцію.
Припустимо, документи вам показують. І тут ? увага! «Омолодження» (тобто видалення крони) може проводитися, тільки якщо є дефектний акт на це дерево, де вказано, що воно вимагає омолодження, тому що старе, його вершина почала всихати. Акт складається на основі обстеження дерев комісією, в ньому чітко вказують кількість дерев (п. 13.1.2 Правил догляду за зеленими насадженнями).
Якщо такого акту немає, будь-які інші документи не дають права проводити обрізання.
Заява від Васі Пупкіна з 62-ї квартири «Прошу обрізати всі дерева в моєму дворі» не дає права на обрізання. Дозвіл від будь-якої установи, де вказана лише адреса для проведення робіт, не дає права на обрізання. Навіть якщо є дозвіл міської ради, але немає самого дефектного акту, цього теж мало. Тому що в цьому дозволі найчастіше написано «провести обрізання аварійно небезпечних дерев», а це зовсім не означає знесення крони.
Неправильні документи ? викликайте поліцію. Напишіть заяву про злочин (не просто заява, це важливо), де чітко вкажіть статтю Кримінального кодексу (ст. 270-1) і Кодексу про адміністративні правопорушення (ст. 153). Якщо ви бачите, що дерева вже обрізані, але не знаєте виконавців робіт, все одно напишіть таку заяву з формулюванням»невідомі мені особи «і віднесіть її в поліцію, екологічну та спеціалізовану інспекцію свого міста. Вимагайте залучити виконавців до відповідальності за вищевказаними статтями.
Я сама не справилась. Не довела справу до логічного завершення – суду.
А ще можна поговорити на тему: «Наші гроші, їх схеми»
Сьогодні очевидно одне: ситуація сама не зміниться, і її повинні міняти ми. У них є бензопили ? у нас є соціальні мережі. Давайте об’єднуватися, ділитися досвідом і шукати рішення. Ми маємо право жити в красивих містах, де багато зелені і чисте повітря. Ми маємо право захищати свої дерева.
    Наталя Гладка, смт.Теофіполь

 

Категорія: Газета № 5-6 19.01.2017 | Переглядів: 131 | Додав: Korespondent_g | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу
Пошук
Погода
Календар
«  Січень 2017  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Друзі сайту
 • Теофіпольська районна рада

 • Теофіпольська селищна рада

 • Теофіпольська районна державна адміністрація

 • Статистика

  Онлайн всього: 1
  Гостей: 1
  Користувачів: 0
  Новини України
  Copyright MyCorp © 2018Зробити безкоштовний сайт з uCoz